خراسان جنوبی،شهرستان قاین
iranmatn@yahoo.com
+989011440113

ارزشیابی و امتحانات نقش مهمی را در بهبود فرآیند یاددهی و یادگیری ایفا می نمایند لذا ابزارهای متعددی در اجرای ارزشیابی پیشرفت تحصیلی مورد استفاده قرار می گیرد که سوال های امتحانی به عنوان مهمترین و کاربردی ترین آن ها در نظام آموزشی مورد استفاده دانش آموز و معلمان و دستندرکاران امر آموزش و پرورش قرار می گیرد .
با نزدیک شدن زمان امتحانات و به خصوص امتحانات نهایی، موج استرس در بین دانش آموزان مشاهده می شود. امتحاناتی که برای بسیاری از دانش آموزان همانند یک کابوس است. و خواب و خوراک راحت را از آنها می گیرد . ما دراین مطلب می خواهیم روش هایی را با شما در میان بگذاریم تا با رعایت این نکات نتیجه بهتری کسب کنید.
تعیین هدف: در تعیین هدف باید این نکته را به خاطر داشته باشید که فشار بیش از حد به خودتان تحمیل نکنید و اهداف خود را واقع بینانه انتخاب کنید. شما زمان زیادی برای مطالعه دارید و نباید زمان را از دست بدهید که تحت فشار قرار بگیرید.همه چیز را برای شب امتحان نگذارید، شب امتحان برای مرور دانسته های گذشته است نه برای یادگیری مطلب جدید.
برنامه ریزی:برنامه ریزی برای آزمون مهم ترین کاری اشت که شما باید انجام دهید. قبل از هر چیزی شما باید بدونید زمان آزمون ها بسیار نزدیک است و فرصت ها خیلی زود هدر خواهند رفت پس باید از همین امروز برنامه ریزی کنید
زمان مطالعه: ساعت‌های مشخصی رو در طول هفته برای مطالعه اختصاص بدید و این زمان‌ها رو تو یه جدول وارد کنین. برنامه رو به صورت هفتگی تنظیم کنین و روز آخر هفته توی برنامه رو همیشه به مرور مطالب هفته اختصاص بدید. توی اون روز خاص مطلب جدیدی نباید بخونید. فقط مرور مطالب اون هفته و دو هفته قبل از اون.
تکنیک مطالعه: وقتی مطلبی رو می‌خونید، مثلا صفحه‌های یک کتاب، نکات مهم رو توی دفترتون یادداشت کنین. بعد از اینکه خوندن مطلب تموم شد، فرض کنین که یک نفر اونجا هست که می‌خواین همه اون نکات مهم رو بهش درس بدین. با صدای بلند و با استفاده از کاغذ و خودکار (یا وایت برد) اون مطالب رو برای این شخص فرضی توضیح بدید. اگر همراه یکی از دوستانتون دارین خودتون رو برای آزمون آماده می‌کنین، طبیعتا می‌تونین به نوبت اون نکات مهم رو برای دوستتون توضیح بدین و نیازی به یک شخص فرضی نیست! و با این کار اون مطالب در حافظه شما پایدار تر خواهد بود
مکان مطالعه : ممکن است این مساله برای شما اهمیت نداشته باشد ولی باور کنید که یک کلید مهم در موفقیت شما است. اینکه در جای ثابتی که به آن عادت دارید مطالعه کنید و تمام تلاشتان را انجام بدهید که به محیط کتابخانه عادت کنید. جو کتابخانه جو خوب و مناسبی است، باعث میشود با دیدن دیگران انگیزه بیشتری برای درس خواندن پیدا کنید.
اطراف خود خوراکی قرار ندهید:اشتباهی که بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان عزیز مرتکب میشوند این است که در کنار خودشان خوراکی قرار میدهند، اگر در منزل هستید یا در کتابخانه، فرقی ندارد، در زمان مطالعه به میوه و خوراکی نه بگویید! ولی از مایعات خنک مثل شربت، آبمیوه و یا حتی آب استفاده کنید. خوردن میوه و خوراکی از عوامل مهم حواس پرتی هنگام مطالعه است و نوشیدن مایعات خنک آب از دست رفته بدن و سلولهای مغزی را در حین مطالعه جبران میکنند و از خستگی زودرس جلوگیری می کنند.
کمک کنید،کمک بگیرید: بسیاری از دانش آموزان از اینکه از یک دوست یا همکلاسی سوالی بپرسند خجالت می کشند، سعی کنید اگر در مبحثی مشکلی دارید یا اینکه بخشی از درس را درست متوجه نشده اید، سوال بپرسید و ابهاماتی که در ذهن دارید برطرف کنید. اگر در مبحثی احساس میکنید قوی هستید به دیگران کمک کنید. یکی از مزیت های کتابخانه این است که معمولا دارای جو صمیمی است و میتوانید از کمک دیگران استفاده کنید.
به ذهن و جسم خود فرصت استراحت کافی بدهید:مطالعات جدید ثابت کرده اند که مطالعه باید در فواصل کوتاه زمانی و زمان استراحت کوتاه بین زمانهای مطالعه باشد، پس به صورت پیوسته مطالعه نکنید.
منابع مورد مطالعه: با استفاده از منابع موثر و با برنامه‌ریزی دقیق، با اطمینان بیشتری خودتون رو برای آزمون آماده کنید.می توانید از منابعی که ما در اختیار شما قرار می دهیم که مجموعه‌ای هست از ارزشیابی هایی که توسط معلمان با سابقه و خبره از دانش آموزان ارزشیابی می شود و برای سال تحصیلی ۹۷-۹۸ آپدیت شده استفاده کنید. در این سایت برای دروس پایه ششم گنجینه های آموزشی و کتاب های الکترونیکی قرار دارد که شما می توانید با مطالعه سوال و جواب دروس و همچنین دانستنی های دورس نمونه سوالات درس به درس آنرا پاسخ دهید و پاسخ های خودتان را پاسخ های نوشته شده مقایسه کنید و اشتباهات خودتان را پیدا کنید و در آزمون ها اشتباهات شما به حداقل برسد در ایران متن نمونه سوالات به صورت ماهانه نیز وجود دارد و همه نمونه سوالات که برای تمرین لازم دارین هست. بهترین و بروز ترین مجموعه نمونه سوالات مقطع ابتدایی برای همه دروس ابتدایی را دارد. در این نمونه سوالات به اهداف آموزشی دروس و میزان تحقق ارزیابی اهداف آموزشی توجه شده همچنین در طراحی نمونه سوالات، سوالات به صورت روان و موضوع مهمی از درس را مورد سنجش قرار می دهد فایل های آموزشی با استاندارد های لازم و مورد نیاز در این رابطه است.فرهنگیان و معلمان و دانش آموزان می توانند از این سوالات امتحان برای خود بهره بگیرند و از آن استفاده نمایند.

thumb image